• Anioł Przewodnik

Tiwaz

Tiwaz to pierwsza runa trzeciego i ostatniego Aett (grupa ośmiu run) w Starszym Futharku.


Tyr jest patronem Tiwaz i Aett; poświęcił swoją prawą rękę, aby upewnić się, że wilk Fenris (przerażająca bestia, która według przepowiedni zabije Odyna) może zostać uwiązany - żaden z pozostałych bogów nie był wystarczająco odważny, aby to zrobić. Mit ten wskazuje na związek między Tiwazem i Gebo, ponieważ Tyr wkłada dłoń do ust Fenrisa jako znak zaufania (dlatego Fenris pozwala się związać).

Tyr wiedział, że Fenris odgryzie mu rękę, gdy wilk zda sobie sprawę, że Aesir nie chciał go uwolnić, utrata jego ręki jest zarówno ceną zapłaconą za związanie wilka, jak i karą za złamanie jego słowa.


Wiersze runiczne dla Tiwaz są bardziej zróżnicowane niż dla niektórych innych run, co daje nam bardzo bogaty zbiór znaczeń, z których możemy czerpać.

Stary islandzki wiersz runiczny mówi o Tyrze i Fenrisie, ale także nawiązuje do świątyni i podaje łacińską nazwę Tyra (Mars).


Tyr jest czasami nazywany kapłanem bogów. Wierzę, że akt ofiary wciągnął go do tej roli, nadając niezbędną głębię mądrości i dojrzałości zrozumienia.


Identyfikacja Tyra z Marsem jest interesująca.
Tiwaz jest z pewnością runą zwycięstwa i prawdopodobnie tą, o której mowa w The Poetic Edda, która radzi umieszczać runy zwycięstwa na mieczu. Również kształt samej runy został porównany do włóczni rzuconej w bitwie.


Poemat staronordycki odnosi się do „jednoręcznego Boga” i zauważa, że ​​„często ma kowala do ciosu”. To intrygujący dodatek. Kowale są dobrze znani w wielu tradycjach jako posiadający magiczne moce i byli zwykle zarówno chirurgami, jak i metalowcami.

Możliwe, że nawiązuje to do kauteryzacji rany Tyra po tym, jak Fenris wziął go za rękę - ale jest po prostu możliwe, że jest to inny aspekt samego Tyra. Zauważ, że bardziej znany Smith z tradycji germańskiej Weyland / Volundr jest również rannym bohaterem. Podobnie Hefajstos z tradycji helleńskiej jest również zranionym Kowalem.


Tyr jest Bogiem Sprawiedliwości, a ofiara jego ręki świadczy o sile jego charakteru i zrozumieniu boskiej sprawiedliwości - runa


Tiwaz może być używana do pomocy w sprawach prawnych (o ile masz rację po swojej stronie!)


I była również noszona przez wojowników, aby zapewnić zwycięstwo.

Uważa się, że Tyr był późniejszą manifestacją boga Twisto, hermafrodytycznego boga nieba.

Moja praca z Tyrem skłoniła mnie do zastanowienia się, czy ofiara jego prawej ręki przypominała w jakiś sposób wcześniejszą mityczną ofiarę zrównoważonej istoty męsko-żeńskiej.


Chociaż Tiwaz jest runą „wojownika”, często była dla mnie bardzo pomocna w uzdrawianiu - szczególnie dla klientów, którzy doznali obrażeń, a nie choroby.


Tiwaz promuje równowagę w ciele, a Tyr bardzo interesował się tymi uzdrowieniami - jego zrozumienie straty i konsekwencji „zranienia” wydaje się przyciągać go do tego typu uzdrowień i, jak sądzę, może nas wiele nauczyć.

Po ukształtowaniu jednostki przez pierwsze Aett i wypróbowaniu drugiego Aett, postrzegam trzeci Aett jako dojrzewanie - w tym momencie jednostka jest w stanie głęboko oddziaływać na świat i w ten sposób uczestniczyć w tworzeniu nie tylko ich własnego Wyrd, ale także losu wszystkich światów.Poemat runiczny Anglo-Sazon mówi o Tyrie jako o gwieździe przewodniej. Dodaje nową warstwę do motywu szczęścia, wskazówek i nawigacji, który pojawił się z poprzednich trzech run, odpowiednio: Perthro, Algiz i Sowilo.


Jest to jedna z kuszących wskazówek dotyczących astronomiczno-astrologicznego systemu w tradycji germańskiej.

Wydaje się bardzo prawdopodobne, że gwiazda, o której tu mowa, jest Gwiazdą Północną, która jest znana z tego, że utrzymuje swoją pozycję, podczas gdy pozostałe gwiazdy krążą wokół niej.


Tiwaz jest zwykle znana jako runa ruchu i akcji (oparta na bardziej militarnych i sądowych aspektach).

Jest jednak za tym głęboko cicha energia, która szczególnie silnie przejawia się w tym wierszu.

Przypomina mi, że działanie bez intencji jest stratą energii.


Jak wszystkie runy, które następują po nim w ostatnim Aett Tiwaz, jednoczy przeciwieństwa i ucieleśnia biegunowość. Jej ostra, aktywna i wizjonerska energia sprawia, że jest ucieleśnieniem boskiej męskości, która łączy się i uzupełnia następującą runę Berkano. Poniższe zdjęcie przedstawia filar Irminsul, święty symbol Drzewa Świata, ale (jak widać z kształtu) nieodłącznie powiązany z runą Tiwaz.


Dosłowne znaczenia: Bóg Tyr


Bogate znaczenia: wskazówki, zwycięstwo, osąd, boska prawda

11 views0 comments

TO TY KREUJESZ

MOŻESZ MIEĆ WSZYSTKO CO TYLKO

POTRAFISZ SOBIE WYOBRAZIĆ..

I UWIERZYĆ, ŻE JUŻ MASZ..

  • Grey Facebook Icon

ZAPISZ SIĘ ABY BYĆ NA BIEŻĄCO

© 2020 przyciagam szczescie /lovemagic

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now